Pivo je alkohol, uznali po letech Rusové

01.08.2011 06:42
Ruský prezident Dmitrij Medveděv podepsal zákon, který pivo klasifikuje jako alkohol. Rusové dosud nápoje, které obsahují méně než deset procent alkoholu, považovali za potraviny.
Na pivo si spolu občas zajde i ruský premiér Vladimir Putin (vpravo) s šéfem Kremlu Dmitrijem Medveděvem | foto: Profimedia.cz

Díky novému zákonu budou moci úřady kontrolovat prodej piva stejně jako dosud dohlíželi na obchod s lihovinami. Podle serveru The Daily Telegraph si Rusové od roku 2013 už nebudou moci přihnout piva v dopravních prostředcích. Z televize a rozhlasu také zmizí reklamy na všechny značky zlatavého moku.

Nové zákony

Zákazy na pivo budou vztahovat postupně: silnější pěnivý mok obsahující více než pět procent alkoholu totiž přejde z kategorie potravin mezi lihoviny od 1. července 2012 a pivo s méně než pěti procenty alkoholu bude od 1. ledna 2013 zakázáno prodávat v noci. Podle nové normy hrozí obchodníkům a barmanům za prodej alkoholu dětem vysoké pokuty i nucené práce.  Medveděv také podepsal zákon zákazující nočního prodeje alkoholu.

ČTK

Zákonodárci doufají, že díky nové normě zmizí školáci srkající o přestávce z pivních plechovek, které si mohou bez problému koupit u stánku před školou. Zlatavý mok je v Rusku stále velmi laciný, plechovku seženete v přepočtu za patnáct korun. Popíjení v parcích, na ulicích nebo u zastávek autobusu nebo metra je téměř součástí národní kultury.

Přestože ruským národním nápojem je stále bezpochyby vodka, pivo se těší rostoucí popularitě. Tu vydatně přiživují reklamy, které ho inzerují jako zdravější alternativu lihovin.

Vymírající velmoc

Zatímco obchod s vodkou se během minulého desetiletí o 30 procent propadl, prodej piva vzrostl o 40 procent. Minulý rok Kreml daň z piva ztrojnásobil, ale mezinárodní pivovary dále úspěšně využívaly relativně laxních zákonů o konzumaci alkoholu.

Průměrný Rus ročně vypije 18 litrů čistého alkoholu a spotřeba alkoholu v zemi tak dvakrát překračuje kritické limity vytyčené Světovou zdravotnickou organizací. Alkohol je i jedním z hlavních faktorů, proč největší země na světě od rozpadu Sovětského svazu vymírá.

Podle posledního sčítání lidu žije v zemi 143 milionů lidí, to je o 2,3 milionu méně než před osmi lety. Statistici OSN vypočítali, že pokud se smutný trend nepodaří zvrátit, klesne do roku 2050 počet Rusů na pouhých 116 milionů.

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/pivo-je-alkohol-uznali-po-letech-rusove-fcm-/zahranicni.aspx?c=A110721_135045_zahranicni_aha